Etetőszék: minden, amit tudni érdemes róla
Az etetőszék egy nagyon fontos kiegészítő, amire minden kisgyermeknek szüksége van.
Jellemzően egy magasszárú szék, ami hátul háttámlás, elöl pedig “asztalos” kivitelben készül. Sok esetben biztonsági övvel is fel van szerelve, hogy a kisgyermek véletlenül se tudjon kipottyanni belőle. Ma már számos fajtája elérhető, így mindenki az egyéni igényei szerint tud választani.
Az etetőszék jelentősége
A közös étkezések nagyon fontosak a hagyományos értékeket valló családokban.
Ilyenkor a család tagjai összegyűlnek, hogy elfogyasszák a finom ételeket, italokat, közben pedig minőségi időt töltsenek együtt. Idővel ez egyfajta szokássá válik, ha már a kezdetek kezdetén odafigyelünk arra, hogy a csemeténket hozzászoktassuk a közös falatozásokhoz. Babánkat a születés utáni időszakban mi magunk tápláljuk. Ezt követi a cumis korszak, amikor a pici cumisüvegből fogyasztja el a tejet. Később, amikor bébiételeket is adunk neki, akkor érdemes hozzászoktatnunk ahhoz, hogy asztalnál üljön.
Erre nyújt lehetőséget az etetőszék.
Speciális kialakításának köszönhetően, a csemeténk kényelmesen el tud helyezkedni a méretére szabott ülésben. Elöl, oldalt, illetve hátul is védve van, így az etetés teljes biztonságban történhet. Ilyenkor még nem oldható meg, hogy a kisgyermek hagyományos kialakítású széken üljön még akkor sem, ha az történetesen gyermek méretű. Még nem tudja önerőből megtartani magát és a koordinációs képessége sem annyira fejlett, hogy egyensúlyozni tudjon. Sok anyuka azt csinálja, hogy az ölébe veszi a picit és úgy próbálja etetni. Ez azonban nem a legjobb megoldás, hiszen a szülő egyik kezével tartja a gyerkőcöt és a másik kezével tudja a szájához emelni a falatokat.
Az etetőszéket az ebédlőasztalnál is lehet használni, így a babánk már pár éves korában megtanulja miként kell szépen, nyugodtan enni az asztalnál.
Ennek köszönhetően, nagy valószínűséggel a későbbiekben sem lesz gond, amikor bölcsibe vagy oviba megy és ott is kulturált módon, asztal mellett kell elfogyasztania az ebédet. Mivel a kicsi otthoni körülmények között is ott tud ülni az asztalnál, így már a kezdetektől fogva részesévé válhat a közös családi étkezéseknek.
Miért is annyira fontos, hogy a család a csemetével együtt lakmározzon? A kicsik étkezési szokásait nagymértékben befolyásolja a szülőktől látott minta. Anya és apa példamutatásával már egészen pici korától fogva megtanulhatja miként kell evőeszközzel tányérból enni. Arról nem is beszélve, ha azt látja, hogy az egész család egészséges ételeket fogyaszt, akkor a későbbiek során számára is ez lesz a természetes.
Az etetőszék használata - mettől meddig?
A szülőkben gyakran felmerül a kérdés, hogy mikortól lehet etetőszéket használni? Erre nehéz egyértelmű választ adni, hiszen minden picurka eltérő ütemben fejlődik. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy akkor lehet beleültetni, amikor már önállóan is képes felülni.
Fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy amikor néhány hónaposan megpróbálja magát hasizomból felhúzni, az még nem felülés. Az önerőből történő felülés azt jelenti, hogy kapaszkodás nélkül mászva le tud ülni, utána pedig megtámasztás vagy szülői segítség nélkül képes stabilan ücsörögni 5-10 percet anélkül, hogy előre vagy oldalra borulna. Ilyenkor tudhatjuk, hogy a hátizmai elég fejlettek ahhoz, hogy a gyerkőc megtartsa magát.
Ahogy azt már említettük nagyon sokféle típus ismert.
Többek között vannak átalakítható etetőszékek, amelyek dönthető háttámlával rendelkeznek.
Vannak kagylóformájú típusok is, amelyek tökéletesen illeszkednek a kicsi hátához. Ezek a fejét és a hátát is biztonságosan alátámasztják, így akár már 4-5 hónapos kortól használhatóak. Sok baba kifejezetten szeret bennük üldögélni, mert sokkal többet látnak innen, mint a hordozóból vagy a játszószőnyegből.
A másik fontos kérdés, ami szintén sokszor felmerül, hogy meddig lehet etetőszéket használni?
Erre sincs egyértelmű válasz, hiszen minden babánál máskor jön el az idő, amikor már nem tetszik neki ez a fajta megoldás. Vannak általános jelek, amire nem árt odafigyelni, hiszen így a picinek és nekünk is könnyebb a váltás. Az egyik legfontosabb jel, hogy a babánk nyafog, amikor bele szeretnénk ültetni a székbe. Ha sikerül is beleültetni, gyakran előfordul, hogy feszeng és keservesen sír benne. Ez szintén jelzőértékkel bír, ahogy az is, ha pár falat után megunja az etetést és mindenáron ki akar szállni a székből.
Ha ezeket tapasztaljuk, akkor bátran meg lehet próbálni a felnőtt asztalhoz ültetni a csemetét. Sajnos gyakran előfordul, hogy az átszoktatás nem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik. Ez esetben meg lehet próbálkozni egy kisebb műanyag asztallal és székkel.
Az etetőszék elhagyása általában 1-1,5 éves korban történik, amikor a csemete annyira izgága, hogy nem bír ugyanazon a helyen maradni. Még az evés ideje alatt sem. Sok esetben hiába ültetjük “normál” asztal mellé, meglehet, hogy a lurkónk állva szeretné behabzsolni az ételt, hogy minél előbb mehessen vissza játszani vagy szaladgálni. Ilyenkor jobb, ha nem korlátozzuk, mert azzal csak rontunk a helyzeten.
A megfelelő etetőszék kiválasztása
Mivel többféle modell közül választhatunk, ezért felmerülhet az a kérdés is, hogy melyik a tökéletes etetőszék? Talán nem mondunk újdonságot azzal, hogy erre sincs általános válasz, hiszen minden esetben az egyedi igényeknek megfelelően érdemes dönteni. Először is azt kell eldönteni, hogy milyen legyen a típusa? Különálló vagy asztalhoz rögzíthető? Ez utóbbit általában azok a szülők szokták választani, akik sokat vannak úton a csemetéjükkel. Nagy előnyük, hogy bárhová magukkal tudják vinni, kis helyet foglalnak és tulajdonképpen bármilyen típusú asztalhoz biztonságosan rögzíthetőek. Tálcával, illetve anélkül is használhatóak. A különálló változatok is remek megoldásnak bizonyulnak, ha a család elsősorban otthoni táplálásra keres széket.
Másfajta csoportosításban vannak a hagyományos, egyfunkciós modellek. Ezeket általában 5-6 hónapos kortól lehet használni, amikor a babánk már magabiztosan tud ülni. Ezek mellett, rendelkezésre állnak a multifunkciós etetőszékek is. A két típus között alapvető különbség, hogy ez utóbbiakat a kisebbek is biztonságosan tudják használni. Elnevezésük abból ered, hogy nem csupán etetésre jók. A picik aludni és pihenni is tudnak bennük.
A minden szempontból megfelelő szék kiválasztásakor elsődleges szempont a funkcionalitás. Ugyanakkor nem feledkezhetünk meg a székek kinézetéről sem. Azt gondolhatnánk, hogy egy pár hónapos lurkónak teljesen mindegy a tárgyak színe, mintája, de ezt a feltételezést számtalan esetben megcáfolták már. Azt lehet látni ugyanis rajtuk, hogy a színes, vidám mintával ellátott holmik sokkal inkább felkeltik az érdeklődésüket és szívesebben használják azokat. Arról pedig már ne is beszéljünk, hogy számunkra is nagyobb öröm olyan székből etetni a babánkat, ami jól illik a lakótér hangulatához, stílusához. Sokan például kifejezetten a szép, természetes jellege miatt választanak fa etetőszéket.
Amire még érdemes odafigyelni
A széket és minden más babaholmit kizárólag megbízható webshopból érdemes választani, hiszen a minőségi, biztonságos kivitelezés az egyik legfontosabb paraméter.
Fontos, hogy a kiválasztásra kerülő változat helytakarékos legyen, ellenkező esetben gond lehet a tárolása, szállítása, sőt, még akár a használata is. Amennyiben textilből készült székre esik a választás, akkor érdemes odafigyelni rá, hogy levehető, mosható legyen a huzat. Etetés közben bármikor leeshet egy-két falat, ami makacs foltot tud hagyni rajta. A kivehető tálca szintén praktikus használatot tesz lehetővé és tisztítani is jóval egyszerűbb. Ha a székben kivehető ülésbetét van, akkor a kisebb és a nagyobb gyermekek is tudják használni. Érdemes odafigyelni a szék súlyára, hiszen sokszor át kell tenni egyik helyről a másikra. Ez ugyanúgy igaz a szállítható változatokra is, amiket autóba tehetünk vagy kézben vihetünk. A babák nagyon szeretik, ha a szék lábtartóval van felszerelve, mert kényelmesen rá tudják tenni a kis lábaikat, ezzel megtámasztva magukat. Végül a csúszásmentes talprészt is meg kell említenünk, ugyanis ez szintén növeli a szék biztonsági fokozatát.