Melyik életkorban milyen készségfejlesztő játék a leghasznosabb?
A készségfejlesztő játékok minden életkorban hasznosak lehetnek a gyermekeinknek, hiszen játszva tanulhatnak meg olyan fortélyokat, tehetnek szert olyan ismeretekre, amelyeket akár egész életük során jól tudnak hasznosítani.
Kisgyermekkortól kezdve egészen a kamasz évek elejéig találhatunk olyan megoldást, amelyekkel nemcsak remekül leköthetjük a figyelmüket, hanem különböző készségeiket is kiválóan fejleszthetjük.
A készségfejlesztő játékok pedig nem mennek ki a divatból gyermeki éveik alatt. Természetesen teljesen másra lesz szükség az óvodás csöppségnek, és megint másfélére a kamaszoknak. Minden életkorban találhatunk remek megoldásokat. Nézzük meg, milyen lehetőségeink vannak, ha azt szeretnénk, hogy játék közben tanuljanak, fejlődjenek!
A kreatív fejlesztő játékok nagyon hasznosak
A csemetéknek kétséget kizáróan a játék a legjobb módja annak, hogy elkezdjenek tanulni, ismereteket szeretni. Minden gyermek alapvetően érdeklődően, kíváncsi szemmel tekint az őt körülvevő világra. Szeretnek új dolgokat felfedezni, tapasztalatokat szerezni már életük nagyon korai szakaszától kezdve. A szülőnek is örömteli lehet, ha egyszerre láthatja a gyermekét szórakozni és tanulni. Bátran megtölthetjük a házat számukra kedves, ugyanakkor kifejezetten hasznos játékokkal. A különböző készségfejlesztő játékok nemcsak remek időtöltést jelentenek, de értelmi és érzelmi intelligenciájukon túl, még a mozgásuk és más képességek fejlődését is remekül ellátják.
A csemeték ebben a korban kifejezetten fogékonyak, gyorsan tanulnak és nagyszerű megfigyelők is egyben. Természetesen erre van az iskola is, hiszen nincs is jobb hely a számok, betűk megismerésére. Gondolhatnánk, hogy ettől eléggé leterheltek és mikor szórakozzon a szabadidejében, ha nem ebben a korban? A készségfejlesztő játékok célja éppen egy ilyen kettő az egyben megoldás. Sokszor nem is tudják, hogy tanulnak, sőt, kifejezetten jól szórakoznak, mégis nagyon értékes képességeket sajátítanak el közben.
Természetesen nagyon hasznos, ha találunk nekik valamilyen állandó hobbit, különórákra járatjuk, sportkörökbe irathatjuk őket. Szabadidejük ettől függetlenül mindig lesz, mi pedig könnyen tehetünk azért, hogy ezt is a leghasznosabban tudják eltölteni. Nagyon jó, ha már egészen kicsi korukban fejlődik a problémamegoldó képességük, kreativitásuk, képzelőerejük vagy éppen képesek lesznek hosszabb ideig kitartóan koncentrálni.
Kreatív játék gyerekeknek, már egészen pici kortól
Amikor a csöppségekre gondolunk, természetesen még nem lesz szükségünk a legbonyolultabb, legösszetettebb logikai vagy kísérletezős játékokra. Számukra a világ még teljesen új, ismeretlen, amiben először a saját helyüket kell megtalálniuk. Elsőként az érzékelés, a tapintás sajátosságait kell megtapasztalniuk. Soha nem láttak például még tükröt, benne pedig önmagukat. Nem véletlen, hogy nagyon sok kisbaba játék nemcsak kifejezetten puha és finom tapintású, hanem tükröt is tartalmaz. Meg kell ismerkedniük az alapvető mozdulatokkal, a fogással, a szemek és a kezek koordinációival.
Az elején még a legegyszerűbb játékoktól is nagyon sokat tanulhatnak, ha valamilyen átgondolt tevékenységet kell folytatniuk. Bármilyen gyermekjáték remek agytorna lehet számukra, ami kiválóan fejleszti a motoros készségeiket és kognitív képességeiket. Fokozatosan tanulhatja meg a türelem és a kitartás fontosságát, a kreativitás és a képzelet erejét. Tapintásuk, látásuk és hallásuk akár egyszerre is fejlődhet, emellett remek hatással lehet a finommotorikus készségeire és szociális-érzelmi képességeikre.
Koordinációs és motoros készségeinek, valamint egyensúlyérzékük javítására remek lehetőséget kínálnak az olyan egyszerű játékok is, mint a hinták, babzsákok vagy különböző labdák. Kreativitásukra és képzelőerejükre pedig elsősorban a zsírkréták, a festékek vagy éppen az agyagok, gyurmák gyakorolhatnak jó hatást.
Később egyre több készségfejlesztő használható
Ahogy gyermekük felcseperedik, egyre magabiztosabban használja ezeket az alapvető ismereteket, képességet. Tudja mire lehet képes a kezével, mire való a szeme és mi történik, ha becsukja, megtanulhatja a forgás és a szédülés jelenségét. Ha egy kicsit nagyobb lesz, már előtérbe kerülnek az olyan készségfejlesztő játékok is, amelyek már kifejezetten a tanulást célozzák meg. Nagyon jól segíti az összetettebb, stratégia gondolkodást, például egy vicces társasjáték. Ebben az életkorban már előkerülhetnek a könnyed oktató jelleggel bíró mesekönyvek, színezők, vagy az olyan digitális megoldások, mint DVD-k, egyszerűbb számítógépes programok.
Ne felejtsük el az olyan évtizedes praktikákat sem, mint az ördöglakat vagy a Rubik kocka. Sokszor még a felnőtteknek is kihívást képesek okozni, így számukra szintén érdekes lehet ez a készségfejlesztő játék. Ha pedig ezekkel a nehézségekkel már gyerekkorban szembe kell néznie, akkor a logikai képességek fejlődnek, aminek a hasznát vehetik.
A kreatív játékok soha nem mennek ki a divatból
A készségfejlesztő játékok úgy válnak egyre inkább komplexé és összetetté, ahogy a gyermekünk nő. Ilyenkor már előkerülhetnek a komolyabb társasjátékok is, amelyekben nemcsak a gyerekünk, hanem mi magunk is örömünket lelhetjük. Rengeteg oktató játék is van ezek között, de a különböző szituációs kreatív játékok is kiváló szórakozást jelenthetnek az egész családnak.
Természetesen az „egyéni” játékok is egyre komolyabbak lesznek az évek múlásával. Akár hosszú napokat, sőt, olykor heteket is eltölthetnek egy nagyobb puzzle kirakásával vagy makett felépítésével. Ezek nemcsak a kreativitásukat fejlesztik, hanem problémamegoldó képességükre is nagyon jó hatással vannak, emellett a térlátásuk javítása szempontjából sem elhanyagolhatóak. Továbbá, fejleszti a koncentrációjukat, kitartásukat, fegyelmezettségüket. Amikor végre elkészül a nagy mű, joggal lehetnek büszkék saját magukra és mutogathatják a fáradtságos munka gyümölcsét.
A kísérletezős készségfejlesztő játék egész életre meghatározó lehet
Az évek múlásával az iskolában is egyre több a tantárgy, egyre komolyabb ismereteket szerezhetnek. Tankönyvekből olvasni a fizikáról vagy a kémiáról természetesen nagyon hasznos, de az iskolapadban hallottakat és látottakat megtapasztalva, teljesen más oldalról ismerhetik meg ezeket az összefüggéseket, törvényszerűségeket.
A legjobb készségfejlesztő játék mindig a gyakorlat.
Ha a csemetét érdekli a fizika és szeret a LEGO elemeivel foglalkozni, akkor talán felnőttként már családi házakat vagy éppen utakat fog tervezni. Ha már itt tartunk, nem szabad elmenni szó nélkül a kísérletezést biztosító játékok mellett sem. Egy minőségi és színvonalas tudományos készlettel vagy játékkal a gyerekek megtapasztalhatják a mindennapok világának csodáit, rejtélyeit és törvényszerűségeit egyaránt.
A tudományos játékok tárháza szinte végtelen: kémia, fizika, matematikai, bűnügyi helyszínelés…
Igen, egy ujjlenyomat rögzítő készlettel igazi nyomozóvá válhatnak, ujjlenyomatokat rögzíthetnek, majd alaposan kielemezhetik. A különböző robotok ugyanígy megtalálhatóak, egyedileg programozhatóak, ami hatalmas szórakozást jelenthet fiúknak és lányoknak egyaránt. Ráadásul saját mini kémialaborra is szert tehetnek, ahol megfigyelhetik az iskolában tanultakat. Napjainkban ezek a játékok teljesen biztonságosak, nem tartalmaznak semmilyen káros vagy veszélyes anyagot. Legfeljebb arra érdemes odafigyelni, hogy a játék hevében ne koszolják össze a kedvenc szőnyegünket vagy kanapénkat.
A készségfejlesztő játék minden életkorban ajánlott
A készségfejlesztő játék minden életkorban nagyon hasznos időtöltést jelenthet a gyermekeknek. Ugyanis, ha nem érzik magukon a nyomást, sokkal felszabadultabbak és nagyon gyorsan rájuk ragadnak az újabb ismeretek és olyan tapasztalatokat szereznek, amelyeket a későbbi éveik során remekül képesek lehetnek hasznosítani.
Érdemes tehát tenni azért, hogy a felnövekvő generáció minél hasznosabban töltse el a szabadidejét, hiszen a játszva megszerzett tudás egy egész életet át meghatározó élményt is jelenthet számára. Ily módon vállhat egy kis tudósból később valódi professzor, szakember. A készségfejlesztő játékok pedig az első lépést jelenthetik ebbe az irányba.