Hogyan válasszunk gyerek télikabátot?
Téli babaruházati kisokos a Pindurka.hu Blogban
Hamarosan beköszönt a tél, s ha nem vetted még meg a legújabb gyerek télikabátokat a kisbabáidnak, akkor hasznos lehet végigolvasnod ezt a bejegyzésünket. Az alábbiakban le fogjuk írni részletesen azokat a szempontokat, amiket érdemes figyelembe venned, mielőtt megrendeled az első cuki gyerek kabátot.
I. Mitől lesz jó egy gyerek télikabát?
Biztosan Te is emlékszel, amikor gyerekkorodban a szüleid úgy felöltöztettek télen a szánkózás előtt, hogy alig bírtál menni. Egy ilyen masszív szerelésben elég volt egy kicsit megbillenned, s máris gurultál le a domboldalon, mint egy hólabda, hiszen alig bírtál mozogni azokban a régi merev anyagú téli babaruhákban.
Azóta eltelt néhány évtized, így a gyerek télikabátok is már sokkal modernebbek, mint régebben voltak. Ezt főként annak köszönhetjük, hogy mostanra sokkal több ember dolgozik nap mint nap azon, hogy meg tudja tervezni a tökéletes gyerek télikabátot, gyerek mellényt vagy például baba hálózsákot.
Napjainkban már számos feltételnek kell megfelelnie még egy egyszerűnek tűnő gyerek télikabátnak is ahhoz, hogy kényelmes, puha, meleg, vízlepergető, illetve a jogszabályoknak megfelelően kiválasztott, a gyermekek egészségére nem káros alapanyagból készüljön és persze csinos és trendi is legyen.
2020-2021-ben ezek lesznek a legfontosabb gyerek télikabát tulajdonságok:
- Kényelmes, ami azt jelenti, hogy lehet benne mozogni, ugrálni.
- Puha, bőrbarát anyaga van.
- Még a legnagyobb hóviharban is melegen tartja a csöppség testét.
- Esős, havas időjárás esetén a vízlepergető réteg miatt nem ázik be.
- Divatos, hogy még télen is stílusos legyen a pici.
II. Ezeket tartsd szem előtt, ha gyerek télikabátot szeretnél vásárolni
1) Egy számmal nagyobb méretet válassz
Mivel a gyerekeknek van egy olyan szokása, hogy egyre csak nőnek és nőnek, így mindenképpen érdemes egy számmal nagyobb méretű gyerek télikabátot választani.
Nem, nem azért, mert majd úgyis belenő - ennyi erővel felnőtt ruhákat is vehetnénk neki -, hanem azért, mert a téli szezonban hajlamosak vagyunk egy trikót, egy hosszú ujjú pólót, egy pulóvert és akár egy mellényt is feltuszkolni a babánkra, s csak ezután adjuk rá a télikabátját a sapkáját, a kesztyűjét és a sálját.
Huhh, szegény gyerek, még ki sem lépett a lakásból, de máris úgy fest, mint egy felhizlalt kismalac, hiszen alig bír mozogni a csöppség a rengeteg ruha réteg miatt. Ezért lényeges az, hogy egy kicsit nagyobb méretű gyerek télikabátot válasszunk, hiszen a temérdek ruha a télikabát alatt bizony olyan lesz, mintha hirtelen felszedett volna néhány kilót a kisbabánk.
2) Puha, bőrbarát, antiallergén anyaga legyen
Biztosan Te is emlékszel arra a szúrós-bökős téli kötött pulóveredre, amit utáltál hordani, és hosszú ujjú póló nélkül olyan érzés volt benne lenni, mintha minden egyes mozdulatodra egy középkori kínzóeszközt húztak volna végig a bőrödön. Ismerős ez nekünk is, hiszen senki sem úszta meg nálunk sem a nagyi durva fonalaiból kötött pulóvereket.
Szerencsére a 2020 / 2021-es téli babaruha kollekciók már sokkal kellemesebb anyagból készülnek, így a középkori kínzóeszközként alkalmazott bökős pulcsik már csak az emlékeink közt élnek tovább.
Tipp: Mindig nézd meg a gyerek kabát anyagát, hogy biztos legyél abban, hogy nem okoz majd allergiás reakciót a kabát külső és belső anyaga, a bélése, a zsinórok anyaga, a patentok, a cipzárak vagy a különféle kis kötőfékek és zsinórok.
Útmutató a különféle alapanyagokhoz:
- Gyapjú:
- Kiváló melegtartó képesség, puha, rugalmas, kellemes tapintású, antiallergén.
- Poliészter:
- Kopásálló, nem gyűrődik, jó a hő- és fényállósága, jól ellenáll a rovarokkal, gombákkal és baktériumokkal szemben, oldószereknek és fehérítőszereknek jól ellenáll.
- Pamut:
- Puha tapintású, bőrbarát anyag, amely jól ellenáll a magas hőfokon való mosásnak. Többnyire alsóruházathoz való anyag, hiszen bőrbarát tulajdonsága miatt nemcsak csecsemőknek ajánlott, de allergiásoknak is nagyon jó döntés lehet, pláne a biopamut. A fehérítéssel már érdemes vigyázni, nehogy elszakadjon az anyag.
3) Elég melegen tartja majd a kisbabádat a kabátka?
Tudjuk, hogy a gyerekek szeretnek sokat mozogni, így ha Neked is egy kis totyogó örökmozgó után kell rohangálnod a játszótéri látogatások során, érdemes olyan télikabátot választanod, ami elég melegen tartja a picit, és lehetőleg nem izzad alá, ha nem tud legalább 30 másodpercig egy helyben lenni.
Van egy humoros mondás, hogy a gyerek azért hord télikabátot, mert az anyja fázik. Van benne valami, hiszen amint elkezd beszélni a gyerek, egyből jönnek le róla a ruhák, hiszen meg tudja mondani, hogy igazából melege van, mert folyton aktív és nyakig fel van öltöztetve. A következő dolgokat érdemes szem előtt tartani, mielőtt még a kiskertajtót is ráadnánk a gyermekünkre:
- Csak azért, mert egy ausztrál kismama vlogger cuki kiskabátot ad a kisbabájára az ausztrál 15 fokos “télben”, még nem jelenti azt, hogy a mi éghajlatunkon a mínusz 10-15 fokos tél idején ugyanez a (tavaszi) kiskabát jó döntés lesz.
- Ne a divatnak megfelelően öltöztessük fel a gyermeket, hanem a praktikumot tegyük előtérbe. Nem New Yorkban élünk, ahol télen harisnya nélkül, nyári koktélruhában mászkálnak a hölgyek.
- Igyekezzünk rétegesen felöltöztetni a kicsit, így ha bemegyünk valahova, akkor le tudjuk vetkőztetni anélkül, hogy ez gondot okozna neki.
- Ha a kifejezetten meleg kezeslábasokat választjuk, ügyeljünk arra, hogy ne öltöztessük túl a gyereket, hiszen a mostani bébi overálok már nagyon jól béleltek, s bent is tartják hosszú ideig a meleget.
- Ne a naptár szerint öltöztessük a csöppséget, hanem a kinti hőmérséklet szerint.
Tipp: Érdemes a háztól néhány méterre elhelyezni a egy kinti hőmérőt, hiszen csak így kaphatunk valós adatot. Ha túl közel tesszük a házhoz a hőmérőt, akkor a ház melege miatt 2-4 fokkal melegebbet mutat majd a hőmérő, mint ami a valós kinti hőmérséklet.
4) Legyen vízlepergető a külső anyaga
A klasszikus téli overálok szinte mindegyike vízlepergető, hiszen elég egy néhány órás szánkózás, s máris csurom víz lesz a lurkó, ha nincs megfelelően védve a hideg hó ellen.
A legtöbb napjainkban készített téli baba hálózsák, gyerek mellény vagy gyerek kabát esetében különös hangsúlyt fektetnek a dizájnerek a praktikumra is.
Mégis melyik anyuka akar egy hagyományos textil télikabátot adni a gyermekére esőzés vagy havazás idején, ha már vannak modern, vízlepergető réteggel ellátott darabok is?
5) Legyen divatos, de főleg praktikus
Szerencsére szinte minden babaruha irtó cuki, így a divatos, aranyos vagy csinos megjelenésről ma már nem kell lemondanunk a praktikum kedvéért. Változatos színek és minták, bájos kis figurákat, állatkákat ábrázoló, jelmezhez hasonló outfitek, illetve láthatósági jelek, pihe-puha bundás bélés, egyszerűen használható patentok, kapcsok, cipzárak és zsinórok jellemzik a legtöbb bébi télikabátot, overált.
III. Ezeket a hibákat ne kövesd el, ha gyerek télikabátot választasz
Mielőtt bármilyen gyerek télikabátot rendelsz, figyelj arra, hogy az alábbi 2 hibát ne kövesd el:
Vigyázz a gombokkal
Nagyon aranyosak a gyerek kabátokon a hatalmas gombok, de ki fogja ezeket naponta 10-szer ki- és begombolni? Te! Biztos, hogy ezt szeretnéd?
Ha nagyon tetszik a kabátka, akkor viszont érdemes lehet leugranod a rövidáru boltba, hogy beszerezz néhány patentet, hiszen ezek életet fognak menteni, amikor a gyerek nyakig berobbantotta magát a pelusába és minden pillanat számít, hogy tisztába tudd tenni a kicsit.
Ne dőlj be a dizájner ruháknak
A dizájner bébi ruháknak a felnőtt ruházati cikkekhez hasonlóan csillagászati ára van, amiért cserébe sokszor egy kényelmetlen furcsa kinézetű és még véletlenül sem praktikus kialakítású ruhát kapunk.
Csak azért, mert a télikabáton van egy aranyos kis figura vagy a gyerek kedvenc mesehőse, még nem jelenti azt, hogy jó vétel lesz. Figyelj inkább azokra az apró részletekre, amik elvonhatják a figyelmedet a bájos minta vagy kialakítás miatt. Ilyenek például a cipzár nélküli zsebek, a túl nagy nyakkivágás, a mandzsetta hiánya az ujjakról vagy épp a túl vékony bélés vagy tömés a kabátkában.