A pocakpárna elősegíti a babák mozgásának fejlődését
A pocakpárna nem más, mint egy különleges fejlesztő eszköz, aminek a használata nagyon szórakoztató a piciknek. A mozgásuk fejlődését segíti elő, ugyanis, miközben használják, szép lassan megerősödnek az izmaik, javul a testtartásuk és fejlődik az egyensúlyérzékük is.
Életünk egyik legmeghatározóbb élménye, amikor szülővé válunk, ugyanakkor ez a szerep sok felelősséggel is jár. Onnantól fogva, hogy a babánk a világra jön, mi leszünk a felelősek az egészséges fejlődéséért.
Az első hetekben, hónapokban a mozgásfejlődésen van a legnagyobb hangsúly, hiszen eleinte csak a kezeit, lábait tudja mozgatni, majd szép lassan meg kell tanulnia a fejét és a törzsét is "használni”, míg végül eljut oda, hogy már önállóan tud kúszni, mászni, majd pedig járni.
Szülőként ebben kell segítenünk őt, amihez remek megoldást kínál a pocakpárna használata. Nézzük, hogy mit érdemes tudni róla és miként kell használni!
Mi a kismama párna és a pocakpárna között a különbség?
A pocakpárna hallatán hajlamosak lehetünk a kismama párnára asszociálni, amit más néven terhespárnának vagy ölelőpárnának is nevezünk. Ez egy olyan párna, amit kifejezetten a várandós anyáknak fejlesztettek ki, azzal a céllal, hogy segítség őket a pihenésben, alvásban.
Ugyanis, amikor a harmadik vagy a negyedik trimeszterbe lépnek a hasuk már erősen gömbölyödik, ilyenkor nehéz nekik olyan pozícióban feküdni, amit kényelmesnek éreznek. A hason fekvés eleve nem jöhet szóba és az oldalra fordulás sem kifejezetten komfortos számukra, így marad a háton fekvés, ami egy idő után zsibbasztó lehet. Arról nem is beszélve, hogy amikor fáj a hátuk vagy a derekuk, akkor nem tesz jót nekik, ha ránehezedik a súly.
Erre a problémára kínál megoldást a kismama párna, ami általában félhold alakú és kellő vastagsággal rendelkezik annak érdekében, hogy megfelelő tartást tudjon biztosítani. Ugyanakkor puha is, így kellemes érzetet nyújt ráfeküdni. A várandós kismamák úgy tudják használni, ahogy épp a legkényelmesebbnek érzik. Maguk mellé tehetik, de rá is tudják helyezni az egyik lábukat, miközben a karjaikkal átölelik.
Ezzel szemben, a pocakpárna a babáknak készül, hogy segítse a mozgásuk fejlődését. Ahogy a neve is elárulja, a piciket hason fekve kell rátenni a párnára. Egyrészt, hogy szokják ezt a pozíciót, másrészt pedig, mert így hamarabb megtörténik, hogy átfordulnak és elkezdenek kúszni, ami a mozgásfejlődésük szempontjából az első igazán nagy mérföldkő.
Hogyan működik a hasaló párna?
Az elnevezés ne tévesszen meg senkit, mert még mindig a pocakpárnáról van szó, amit sokan egyszerűen csak hasaló párnaként emlegetnek, mert a babák hason fekszenek rajta. A használata nagyon egyszerű, csak annyit kell tennünk, hogy a babánkat ráfektetjük és hagyjuk, hogy ebben a pózban legyen egy darabig.
Nem kell aggódnunk, nem lesz unalmas számára, erről a pocakpárna extra felszerelései gondoskodnak. Gondolunk itt a babatükörre, csörgős papírra, puha rágókára, színes szalagokra és egyéb kiegészítőkre, amik garantáltan felkeltik a pici figyelmét és teljesen más világba repítik őt.
A hason fekvésnek kiemelt szerepe van a kisbabák mozgásfejlődésében, hiszen, ha ebben a pózban vannak, akkor sokkal aktívabban dolgoznak az izmaik. Arról nem is beszélve, hogyha nézelődni szeretnének, akkor ahhoz bizony meg kell erőltetniük magukat, ami szintén hozzájárul az izmaik és a mozgáskoordinációjuk fejlődéséhez.
Valójában, a babák jobb szeretnek inkább a hátukon feküdni, mert az sokkal kényelmesebb számukra. Ebben a pozícióban nem kell tartaniuk magukat, nincs szükség egyensúlyozásra és anélkül tudják megfigyelni a körülöttük lévő világot, hogy meg kellene mozdulniuk.
Ha simán a hasukra tesszük őket, mondjuk az ágyon, akkor az garantáltan nem fog tetszeni nekik, legfeljebb egy rövid ideig maradnak úgy anélkül, hogy sírással fejeznék ki az ellenvetésüket. Itt jön képbe a pocakpárna, amin már sokkal izgalmasabb, szórakoztatóbb hason feküdni nekik, így akár hosszabb ideig is rajta maradnak.
A pocakpárna babáknak remek szórakozás
Ha a babák választhatnának, akkor minden bizonnyal háton szeretnének feküdni, de csak azért, mert nem ismerik a különleges kiegészítőkkel felszerelt, érdekes formájú pocakpárnát. Érdemes minél előbb megismertetni velük, hogy hozzászokjanak a hason fekvéshez és ne kellemetlen, hanem épp ellenkezőleg, örömteli élményeket társítsanak hozzá.
Ha ez megtörténik, akkor nyert ügyünk van, ugyanis a csöppségnek nem lesz teher a kényelmes háton fekvésből hasaló pozícióra váltani. Minél többet van hason, annál erősebbek lesznek az izmai, annál jobban fog tudni egyensúlyozni és később a helyes testtartást is annál könnyebben fogja elsajátítani.
Legyen szó kúszásról, mászásról vagy a fejük megtartásáról, oldalra fordításáról, minden mozdulathoz elengedhetetlen, hogy elég erős legyen a pici izomzata. Különösen a nyaknak, a vállaknak és a hátnak kell megerősödnie, amihez a pocakpárna óriási segítséget tud nyújtani.
Ismerkedés a pocakpárna használatával
A hasaló párnaként is emlegetett típus használata végtelenül egyszerű, hiszen csak egy teendőnk van: a babánkat rá kell helyezni a jellemzően C alakú, puha párnára. Csak arra kell ügyelnünk, hogy a karjait közben előre nyújtsa.
Bizonyos szempontból a pocakpárna elnevezése megtévesztő, hiszen a C forma nem pontosan a hasához esik. Arra kell törekednünk, hogy az inkább valamivel feljebb, a mellkasához kerüljön.
Ha még csak most ismerkedünk a használatával, akkor rövid ideig hagyjuk rajta a picit, majd fokozatosan egyre többet maradhat. Mindenképp figyeljük a reakcióját, hogy mit szól hozzá, hogy érzi magát rajta. Ha azt látjuk, hogy nehezen találja fel magát vagy furcsának érzi ezt a még szokatlan pózt, akkor vegyük le róla és kicsit később próbáljuk meg ismét ráhelyezni.
Vannak, akiket azonnal elvarázsol, amikor erre a párnára kerülnek, mert élvezik az új helyzetet és az ahhoz tartozó kiegészítőket is nagyon érdekesnek találják. Őket bátran rajtuk lehet hagyni, akár hosszabb időre is, függetlenül attól, hogy korábban mennyit voltak rajta.
A pocakpárna babáknak tehát mindenképp jó választás, hiszen több tekintetben is elősegíti a mozgásuk fejlődését, ami a későbbiekben jól tudnak majd hasznosítani.