10 dolog, amire az újszülött babáknak szüksége van
Nagyon fontos, hogy a baba termékek kéznél legyenek az újszülött érkezésekor. A felelősségteljes szülők mindent megtesznek a szükséges holmik beszerzése érdekében.
Megkérdezik a barátaikat, ismerőseiket, akiknek már van gyerkőce, hogy mik a legfontosabb ruhadarabok, kiegészítők, eszközök, amelyekre egy kisbabának szüksége lehet az első néhány hónapban. Vannak, akik könyvekből vagy szakmai újságokból szerzik be az információkat, de olyanok is akadnak, akik tanácsadó segítségét kérik. Melyek azok a baba holmik, amelyeket feltétlenül be kell szerezni a babavárás idején?
-
Pólya
A pólya tulajdonképpen nem más, mint az újszülött védőzsákja. Egy összehajtható, lapos párna vagy zsák, amit pántokkal, szalagokkal lehet rögzíteni. Szerepe, hogy a szülők alaposan be tudják bugyolálni a babájukat, akiknek az első néhány hónapban különösen nagy igényük van a biztonságérzetre. A pólya lágyan öleli körbe a kis testüket, ugyanakkor szabad mozgásteret hagy a kezeiknek, lábaiknak. A bebugyolált porontyot biztonságosan le lehet tenni az ágyra vagy a babakocsiba. Általában pólyát szoktak használni akkor is, amikor a kismama szülés után hazaviszi a csemetéjét. Akkor is jó szolgálatot tesz, amikor a rokonok, közeli ismerősök babalátogatóba jönnek, ugyanis a pólyában sokkal könnyebben fel lehet emelni, át lehet adni a picit.
-
Kiságy
A legfontosabb baba termékek sorában a kiságy a következő. Ez lesz a baba első fekhelye, ahol aludni, pihenni fog. Többféle típus közül is lehet választani. Sokan a természetes anyagokat részesítik előnyben, így nem csoda, hogy a fa kiságyak a legkedveltebbek, de vannak fémből készült változatok is. A fa gyerekágyak jellemzően valamilyen kemény fából készülnek, például bükkből, tölgyből vagy juharból. Napjainkban igen kedvelt típusok az összecsukható modellek, amiket a szülők bárhová magukkal tudnak vinni. Illetve ott vannak a szülői ágyhoz csatlakoztatható kiságyak is, amiket több magassági pozícióba lehet állítani. Ez utóbbiaknak az előnye, hogy a szülők maguk mellett tudhatják a picit teljes biztonságban.
-
Pelenka
A babák nem születnek szobatisztának, csak idővel tudnak átszokni a bilire, gyerek piszoárra.
Ebben az átmeneti időszakban a szülőknek kell gondoskodniuk arról, hogy a picin mindig legyen tiszta pelenka. Sokszor felmerül a kérdés, hogy milyen gyakran kell cserélni a pelenkát? Nappali használat esetén 3-4 óránként érdemes megejteni a cserét, de a biztonság kedvéért 2 óránként nem árt ellenőrizni, hogy került-e bele valami. A pár hónapos babáknál érdemes textilpelenkát használni. Kellemes anyaguknak köszönhetően anélkül simulnak a kicsik bőréhez, hogy irritációt okoznának. Kiváló légáteresztőképességgel rendelkeznek, ezzel biztosítva az optimális mértékű szellőzést.
-
Rugdalózó
A rugdalózót kezeslábasnak is hívjuk.
Ez az elnevezés utal arra, hogy egy olyan ruhaneműről van szó, ami nemcsak a babák testét, hanem a karjukat, lábukat is lefedi. Természetesen ma már többféle változatban kaphatóak, a hosszú ujjú változatok mellett, vannak háromnegyedes, illetve rövidujjú típusok is. A rugdalózók tipikus jellemzője, hogy az anyag a picik lábfejénél nem ér véget, hanem azt is körül ölelik, ezzel melegen tartva. Sok esetben a lábközép részen nyithatóak, hogy a baba pelenkázásához ne kelljen levenni róla a kezeslábast. A méret megválasztásakor érdemes figyelembe venni, hogy a pici csípőjének szélességét növeli a pelenka vastagsága.
-
Fogzáskesztyű
A fogzáskesztyű is a fontos baba termékek sorát gazdagítja.
Az újszülöttek első nehéz időszaka a fogzás, amikor kibújnak a tejfogak. Ez általában 6 hónapos korukban történik, de arra is találunk példát, amikor 3 hónaposan már megjelennek az első fogacskák. Ilyenkor teljesen normális, ha a baba többet sír és nyűgösebb a megszokottnál. A szülők gyakran tapasztalják, hogy a piciknek piros, duzzadt lesz az ínyük, illetve a nyáltermelésük is megnövekszik. Amikor elkezdenek növekedni a fogcsírák, a picik feszítő érzést tapasztalnak az ínyükben. Az ezzel járó fájdalmat sokkal könnyebben át tudják vészelni, ha van mit rágniuk. Természetesen egyáltalán nem mindegy, hogy mit rágnak. A fogzáskesztyű tökéletes rágóka, hiszen mindig kéznél van és nem sérti meg a babák ínyét, szájpadlását.
-
Etetőcumi
Az újszülöttek az első időszakban általában anyatejet isznak.
Később aztán érdemes átszoktatni őket a cumisüvegre vagy annak egy modernebb változatára, az etetőcumira.
Az etetőcumi abban tér el a hagyományos kialakítású cumitól, hogy bele lehet tölteni folyadékot vagy híg babaételt. Lényegében kétféle funkciót tölt be. Egyrészt a pici táplálására ad megoldást, másrészt pedig a rágásra is lehetőséget biztosít. Ez utóbbira a fogzás időszakában kiemelten szüksége van. Az etetőcumik használata elsősorban akkor javasolt, amikor a szülők szeretnék átszoktatni őket a darabos ételek fogyasztására. Remek alternatíva a “hozzátáplálásra” és arra, hogy új ízekkel ismerkedjenek meg. Ha pedig már kevésnek bizonyul az etetőcumiba tölthető mennyiség, akkor érdemes áttérni az etetőkanálra, amiben több hely van a tápszernek.
-
Pelenkázó matrac
Ahogy azt már említettük, a szülőknek folyamatosan gondoskodniuk kell arról, hogy a babán tiszta pelenka legyen. Éppen ezért, a következő eszköz szintén lényeges a baba termékek sorában, ez pedig a pelenkázó matrac. Ez tökéletes helyet biztosít a pelus kicserélésére. A megfelelő változat beszerzését nem érdemes elsietni, hiszen a kiságy után ez lesz a második hely, ahol a csemete megfordul. Érdemes olyat választani, aminek a betétje cserélhető, a huzat pedig nagy hőfokon mosható, fertőtleníthető. Matrac helyett, remek választás lehet a pelenkázó lap, ami a puha kivitelnek köszönhetően kényelmes elhelyezkedést, fekvést tesz lehetővé. Fontos, hogy olyat válasszunk, aminek a felülete egyszerűen megtisztítható egy nedves ronggyal. A pelenkázáshoz szükség lehet egy pelenkázó komódra is, aminek a fiókjaiban minden fontos holmi elfér, például pelenka, törlőkendő, popsikrém, hintőpor.
-
Babakád
A sorból nem hagyhatjuk ki a baba fürdőkádat sem, hiszen a picik még nem tudnak fürdeni a felnőtt kádban. Érdemes ergonomikus kialakítással rendelkező változatot választani, ami tökéletesen illeszkedik a baba testéhez. Természetesen az is nagyon fontos, hogy a fürdető kád kellőképpen stabil legyen és ne boruljon fel. Az első időszakban sokan a mosdókagylóban fürdetik a babájukat, ami ugyan praktikus megoldásnak tűnhet, ugyanakkor nem biztos, hogy ez a leghigiénikusabb megoldás. A babakádak többféle kivitelben kaphatóak. A sima változatok mellett, vannak olyanok, amelyek vízlefolyóval rendelkeznek, illetve van hozzájuk hőmérő is. Ha a kiszemelt típushoz nincs kádállvány, akkor azt külön is be lehet szerezni hozzá. Léteznek összecsukható kádak is, amiket sokan azért szeretnek, mert praktikus tárolást tesznek lehetővé és bárhová magukkal tudják vinni.
-
Babatakaró
Nagyon fontos, hogy a kórházból kikerülve, a babák teste melegben legyen. A zárt rugdalózók, illetve a pólya remek választás, hiszen ezek a testhőmérséklet megtartását szolgálják. Viszont a későbbiek során bármikor szükség lehet néhány kellemes tapintású, meleg babatakaróra. Ezeket nemcsak a kiságyban lehet használni, hanem a babakocsiban és az autós babaülésben is. Ami a mennyiséget illeti, érdemes ezt az iránymutatást követni: babatakaróból soha nincs elég. Különböző méretben, vastagságban és textúrában kaphatóak. Érdemes többfélét is beszerezni, hiszen nem tudhatjuk, mennyire kell beburkolni a csemete testét alváskor, sétáláskor vagy utazáskor.
-
Babakocsi
Végül, nem maradhat ki a legfontosabb baba termékek közül a babakocsi sem! Az újszülöttek az első pár napban nagyon érzékenyek, így ebben az időszakban fokozottan kell ügyelni arra, hogy ne kapjanak huzatot. Ilyenkor még a legkisebb levegőmozgástól is könnyen begyullad a szemük, sőt, meg is fázhatnak. Szóval csak óvatosan! Az első 2-4 hét elteltével már próbát lehet tenni a kinti levegőztetéssel, természetesen szigorúan a megfelelő öltözékben, pólyában és a megfelelő biztonságot nyújtó babakocsiban!